Menu

EfB søger ny træner til klubbens andethold i vores seniorafdeling

image
15. september 2023 kl. 08:46

I Esbjerg fB søger vi en ny træner til klubbens andethold, der i efteråret 2023 spiller i serie 3-rækken.

Som cheftræner for klubbens andethold får du fornøjelsen af at arbejde med en gruppe af spillere, der vægter det sociale og det sportslige lige højt. Truppen træner 2-3 gange om ugen, og træner ofte sammen med vores JS-trup.

Vi søger en træner, der har erfaring med træning af seniorhold eller ældste ungdomshold, og som er vant til at samarbejde med andre trænere for at skabe de bedste vilkår for et godt træningsmiljø. Det er en fordel, hvis du har en uddannelse gennem DBU, eller selv har spillet fodbold på et godt niveau. Du skal selvfølgelig være optaget af det fodboldfaglige, men det er vigtigt, at du også har kvaliteter i omklædningsrummet og er med til at dyrke det sociale liv omkring holdet og i klubben.

Udover at træne sammen med dygtige spillere i seniorafdelingen, vil du også indgå i et spændende og udviklende teamsamarbejde med mange dygtige trænere i seniorafdelingen, herunder blandt andet cheftræneren og assistenttrænerne for klubbens førstehold. Det stærke samarbejde med de øvrige trænere indebærer blandt andet, at vi arbejder med fælles planlægning af træningen, og hjælper hinanden med gennemførelsen på kryds og på tværs. Derudover mødes vi flere gange i løbet af sæsonen for at vende stort og småt i seniorafdelingen.

Som et led i din ansættelse i EfB tilbyder klubben:

  • Aftale om godtgørelse
  • Tøjpakke
  • Mulighed for træneruddannelse og sparring med andre af klubbens dygtige trænere
  • Kort til Blue Water Arena
  • God reference på dit CV
  • Nye venskaber og et sundt og godt trænermiljø

Til gengæld forventer EfB:

  • En stabil træner, der vil være med til at udvikle EfBs mange dygtige seniorfodboldspillere
  • En træner, der har interesse i at indgå i et samarbejde med andre af klubbens trænere
  • En træner, der har lyst og energi til at gøre en indsats for klubben
  • En træner, der er frisk på nye udfordringer

Har du spørgsmål til det ovenstående eller har lyst til at mødes med klubbens repræsentant til en uforpligtende snak, så kontakt venligst Rasmus Lundager Heide på mobilnummer 61121641 eller på mailadresse: rlh@efb.dk.

Med venlig hilsen

Esbjerg f.B

Amatør- og ungdomsafdelingen

Luk