Menu

EfB-trænere på UEFA C2-kursus

image
21. november 2022 kl. 09:46

En række af Esbjerg fB’s i forvejen dygtige trænere har over de seneste to weekender udviklet sig yderligere på både det faglige, men også det personlige plan efter de har gennemført UEFA C2-kurset som blev afviklet i EfB. 

Lørdag d. 12. og 19. november har flere af EfB’s trænere været på UEFA C2-kursus i EfB, der blandt andet har givet trænerne viden om Aldersrelateret Trænings Koncept (ATK), træningsformer og organisering, teknisk træning i spil, børn og unges udvikling, det gode fodboldmiljø og meget mere.

Kurset indeholder foruden sparring med andre ligesindede trænere både teori, men også praktisk undervisning på banen.

EfB er glade for, at klubbens trænere har lyst til at udvikle sig yderligere som træner.

- Det er dejligt at folk i klubben ønsker at udvikle og dygtiggøre sig yderligere som træner. Det giver gode forudsætninger for at skabe et endnu bedre miljø i EfB og et godt sted at være, så vi er naturligvis glade for at vi nu har flere EfB-trænere som har gennemført UEFA C2, fortæller Anders Brynaa fra EfB Moderklub.

Vi ønsker alle trænere tillykke med UEFA C2-diplomet.