Menu

Jyllandsserien og serie 3 tæt på oprykning!

image
03. oktober 2023 kl. 14:00

Med hele 9 sejre ud af 10 mulige er klubbens førstehold i Jyllandsserien blot én sejr fra at rykke op i forårets JS1-række, hvor der kæmpes om at fortsætte i DBU Jyllands øverste række eller endda kvalificere sig til Danmarksserien.

Fredag står holdet overfor rækkens nummer 7, Broager UI, der kæmper for at undgå nedrykning og derfor uden tvivl vil gøre alt, hvad de kan, for at tage 3 point med hjem fra TESS Arena Esbjerg og dermed holde liv i håbet om overlevelse.

En sejr til hjemmeholdet vil derimod betyde, at champagnepropperne kan springe og målsætningen om at rykke op i JS1 bliver indfriet hele 3 runder før turneringen afsluttes.

Klubben håber derfor, at rigtig mange tilskuere vil bakke klubbens førstehold op, fredag d. 6.10 kl. 19.00. Kampen afvikles på TESS Arena Esbjerg – kunstgræsbane 5.

 

Søndag eftermiddag kan klubbens serie 3-hold spille sig uhyggeligt tæt på en oprykning til forårets serie 2-række. Indtil videre har klubbens andethold skabt sig et solidt forspring i rækken ved at vinde 10 kampe ud af 10 mulige, og i øvrigt score hele 51 mål, der betyder, at rækkens nummer 2, Varde IF, næppe kan nå førstepladsen, hvis drengene henter en sejr over Skovlund IF, der er  søndagens modstander. Skovlund IF indtager en øjeblikkelig 4. plads i rækken, og holdet har en helt del at revanchere, eftersom klubbernes første opgør endte med en 10-3 sejr til EfB.
Kampen afvikles på TESS Arena Esbjerg – kunstgræsbane 5, søndag d. 8.10 kl. 16.00, og vi håber selvfølgelig, at rigtig mange vil hjælpe holdet til en sejr ved at nyde kampen og bakke op fra sidelinjen.

 

De to øvrige hold i seniorafdelingen står også foran vigtige kampe i denne uge. Serie 3.2 møder på hjemmebane Bramming B, der med en sejr over hjemmeholdet kan spille sig op på en af rækkens oprykningspladser, mens de ”gamle drenge” fra EfB kan indhente modstanderne pointmæssigt, og vigtigst af alt bevæge sig væk fra de famøse nedrykningspladser.
Serie 3.2 spiller onsdag d. 4.10 kl. 19.00 på TESS Arena Esbjerg – kunstgræsbane 5.  

 

Klubbens serie 4-hold tabte desværre sidste spillerundes udebanekamp mod lokalrivalerne fra SGI, og nu venter en afgørende hjemmekamp mod FC Esbjerg Øst, der med 8 point indtager rækkens 7. plads. Med de nuværende 14 point kan hjemmeholdet med en sejr sikre sig endnu en sæson i serie 4, hvilket er holdets klare målsætning som nyoprykket serie 4-hold.

Serie 4 spiller fredag d. 6.10 kl. 19.00 på Esbjerg kunstgræsbane (bane 7). Der er ingen tvivl om, at drengene også vil være glade for masser af opbakning.

Luk